11 sierpnia 2014 r. – poniedziałek, wspomnienie św. Klary, dziewicy

Kościół co raz stawia przed nami osoby, które potrafiły całkowicie poświęcić się Bogu. Do nich należy dzisiejsza patronka św. Klara. Co wyróżnia te osoby? Potrafiły się wyrwać trendom współczesnego sobie świata i powiedzieć, że życie z Bogiem daje im szczęście. Choć ciągle trudno w to uwierzyć wielu osobom, z wyborem poświęcenia się Bogu pojawiają się następne osoby. Niech to chociaż da trochę do myślenia nam zaganianym o sprawy tego świata.

• Śledzik

4 sierpnia 2014 r. – poniedziałek, wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera

Czemu zwątpiłeś małej wiary? - w tych słowach, które Jezus powiedział Piotrowi, mieści się ważny komunikat dla nas: nie przestrasz się kiedy wydaje ci się, że Pan Bóg o tobie zapomniał.  To, że On będzie działał dalej ukazuje chociażby historia dzisiejszego patrona – św. Jana Marii Vianneya. Miał wiele powodów, aby trudności jego życia przygniotły jego ufność Bogu: kłopoty z edukacją, odsuwanie terminu święceń, nie danie pełni możliwości pełnienia funkcji kapłańskiej, bardzo trudna i zaniedbana parafia jako miejse pracy, wiele falszywych oskarżeń itp. Św. Jan Maria skupił się jednak na ufnym trwaniu w Bogu i realizowanie tego co było możliwe w jego działaniu. W ten sposób sam się uświęcił, ale też pomógł w drodze do świętości wielu osobom.

3 sierpnia 2014 r. – XVIII Niedziela Zwykła

Przez wieki Bóg kieruje słowo do ludzi wszystkich epok: przyjdźcie spragnieni, przyjdźcie. Nawet jeśli nie jesteśmy świadomi owego spragnienia, w najgłębszej tęsknocie naszego istnienia wydobywa się wołanie kierowane do Stwórcy: pokaż kim jestem, pomóż żyć pełnią życia. Jezus dokłada jednak jeszcze jeden ważny moment odnoszący się do Kościoła. To ludzie Kościoła mają wyjść naprzeciw pragnieniom współczesnej im ludzkości. Mają wskazać na źródło, którym jest sam Bóg.

2 sierpnia 2014 r. -sobota

Refleksja nad dzisiejszym słowem Bożym może nas doprowadzić do trochę niepokojącego wniosku – lepiej nie być wiernym Bożemu przesłaniu, bo doprowadza to do wyroku śmierci. Zmierzyli się z tym Jeremiasz i Jan Chrzciciel. Ostatni doświadczył nawet egzekucji. Nie do śmierci należy jednak zwycięstwo. Zwycięstwo należy do prawdy. Mali są jedynie ci, którzy w swej krótkowzroczności pozbywają się świadków prawdy. Głos prawdy jest bowiem silniejszy. Nie zagłuszy go uśmiercenie jej herolda. I choć wyroki wydają współcześni Herodowie za namową Herodiad, nie da to im pokoju w sercu. Pojawi się jedynie więcej uczniów Jana Chrzciciela idących w wierności za przykładem swego mistrza. W cień historii objęci krytycznym spojrzeniem odejdą kaci mistrza.

31 lipca 2014 r. – czwartek, wspomnienie św. Ignacego z Loyoli

Bóg pragnie kształtować serce człowieka. To ten ostatni często broni się przed Bożym działaniem. Jeśli jednak człowiek da się przekonać to może się dokonać to czego doświadczył św. Ignacy Loyola. Odkrył on bowiem, że życie w Bogu daje mu to czego nie mógł zaznać w światowych smakach i wrażeniach. Do jego drogi odwołują się dziś tysiące osób sięgając chociażby po metodę rekolekcji ignacjańskich.

29 lipca 2014 r. – wtorek, wspomnienie św. Marty

Dom w Betanii był szczególnie bliski dla Jezusa.  Jego bowiem domownicy byli przyjaciółmi Jezusa. W ich relacji można znaleźć bardzo głęboką więź. Nie zmieniała ona jednak prawdy tego kim był Jezus. To nie było spoufalanie się z Mistrzem, ale odkrywanie tego Kim On jest.  Potwierdzają to między innymi słowa Marty: Ja wciąż wierzę, żeś Ty jest Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat.

MODLITWA DO MATKI BOŻEJ DOBREJ RADY

Maryjo, Matko Dobrej Rady, która powiedziałaś: Uczyńcie wszystko, co wam powie Syn, wypraszaj nam u Chrystusa łaskę dobrych wyborów.

Niech Twoja modlitwa wyjedna zgodę i miłość w naszych rodzinach, opiekę i dary Ducha Świętego dla dzieci i młodzieży, pomyślność dla naszej Ojczyzny i błogosławieństwo dla Kościoła Świętego i Jego Pasterzy.

W chwilach trudnych, w cierpieniach i wątpliwościach, błagaj o Boże światło, które pozwoli nam rozpoznać wolę Chrystusa i o Jego moc, abyśmy umieli tę wolę wypełnić.

Zawierzamy się Twojemu wstawiennictwu na wszystkich drogach naszego życia. Orędowniczko i Doradczyni nasza, niech Twoja modlitwa wyjedna nam dar Bożej miłości i radość życia wiecznego. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.