1 września 2014 r. – poniedziałek, wspomnienie bł. Bronisławy, dziewicy

Jak trudno jest głosić Dobrą Nowinę swoim najbliższym. Doświadczył tego sam Jezus w swoim rodzinnym Nazarecie. Najsmutniejsze jest jednak to, że najbliżsi sercu mogą być pozbawieni największej prawdy i jej owoców. Dostrzega się w tym wielką tajemnicę wyboru człowieka. Może on bowiem wiele odrzucić. Warto jednak pytać co wybierze wtedy, w imię czego czy kogo podejmie decyzje?

• Śledzik

28 sierpnia 2014 r. – czwartek, wspomnienie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła

Czuwajcie – to jedno ze słów, które podpowiada o bardzo ważnym elemencie życia wiary. Człowiek wiary to bowiem osoba, która zdolna jest nieustannie do refleksji nad swym życiem. Jest zdolna do dokonywania ciągłych zmian, jeśli tego domaga się kroczenie drogą nawrócenia. Jest otwarta na konfrontację swego życia z głosem sumienia. Dziś warto się zmierzyć z tym, czy ta charakterystyka odnosi się również do mnie. Niech pomaga nam w tym św. Augustyn, który prawdziwy pokój odnalazł dopiero wtedy, gdy jego serce spoczęło w Bogu.

27 sierpnia 2014 r. – środa, wspomnienie św. Moniki

To co szczególnie podlegało krytyce Jezusa to obłuda, zafałszowanie człowieka. Był wobec ludzi o takich postawach bardzo jednoznaczny i okazywał swoje oburzenie. Porównanie do grobów pobielanych, które pojawia się w dzisiejszym fragmencie Ewangelii, było tym bardziej mocnym wyrazem wyartykułowania Jego poglądu. A to wszystko po to, aby człowieka obudzić w głębokościach jego sumienia. Obudzić go, aby nie zasłonił się czymś co mu zablokuje drogę do wieczności.  By pozornie właściwe wybory, powierzchownie poprawny styl życia nie obnażyły jego prawdziwego oblicza w godzinie zetknięcia się z wiecznością.

• Śledzik

26 sierpnia 2014 r. – wtorek, uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Dzisiaj oczy wierzących Polaków spoglądają na Jasnogórski Wizerunek Maryi. Niektórzy wprost pielgrzymują do narodowego sanktuarium. Dla nas wszystkich to moment wzywający nas do refleksji nad duchową obecnością Maryi w historii naszego narodu. Zauważa się, że dwa momenty bardzo wyraźnie odnawiały się w Polakach zatrzymujących się w kaplicy przed Cudownym Obrazem. Są nimi świadomość wolności i otwarcie się na życie wiarą. Choć zmieniają się zewnętrzne i wewnętrzne uwarunkowania, choć różne formy propagandy docierają z tej czy innej strony, można chyba odważnie powiedzieć, że na polach wolności i wiary dokonuje się nieustanny bój o serce Polaków. Dobrze byłoby, abyśmy dzisiaj sobie nie tylko o tym przypomnieli, ale też w trosce o wolność i wiarę poważnie zabrali ze sobą słowa Maryi, która tak jak w Kanie Galilejskiej tak też na Jasnej Górze, nieustannie wskazując na Jezusa mówi do nas: zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie.

25 sierpnia 2014 r. – poniedziałek

Biada wam. Głupi i ślepi! Te słowa mogą przerażać tych, którzy choć mają tak wiele w swych rękach i od których tak wiele zależy w życiu im powierzonych osób, to jednak nie spełniają swego zadania. Zwyczajnie wykorzystują swoją pozycję. Czy tak musi być? Oczywiście, że nie. Daje nam na to odpowiedź św. Paweł Apostoł. On potrafi dziękować za tych, którzy są mu powierzeni, modli się za nich. Wie jednak kim ma być wobec nich. Nie jest panem samego siebie, ale uznaje Jezusa jako prawdziwego Pana i w zjednoczeniu z Nim opiera swoją działalność. Wiele można się od niego nauczyć.

11 sierpnia 2014 r. – poniedziałek, wspomnienie św. Klary, dziewicy

Kościół co raz stawia przed nami osoby, które potrafiły całkowicie poświęcić się Bogu. Do nich należy dzisiejsza patronka św. Klara. Co wyróżnia te osoby? Potrafiły się wyrwać trendom współczesnego sobie świata i powiedzieć, że życie z Bogiem daje im szczęście. Choć ciągle trudno w to uwierzyć wielu osobom, z wyborem poświęcenia się Bogu pojawiają się następne osoby. Niech to chociaż da trochę do myślenia nam zaganianym o sprawy tego świata.

MODLITWA DO MATKI BOŻEJ DOBREJ RADY

Maryjo, Matko Dobrej Rady, która powiedziałaś: Uczyńcie wszystko, co wam powie Syn, wypraszaj nam u Chrystusa łaskę dobrych wyborów.

Niech Twoja modlitwa wyjedna zgodę i miłość w naszych rodzinach, opiekę i dary Ducha Świętego dla dzieci i młodzieży, pomyślność dla naszej Ojczyzny i błogosławieństwo dla Kościoła Świętego i Jego Pasterzy.

W chwilach trudnych, w cierpieniach i wątpliwościach, błagaj o Boże światło, które pozwoli nam rozpoznać wolę Chrystusa i o Jego moc, abyśmy umieli tę wolę wypełnić.

Zawierzamy się Twojemu wstawiennictwu na wszystkich drogach naszego życia. Orędowniczko i Doradczyni nasza, niech Twoja modlitwa wyjedna nam dar Bożej miłości i radość życia wiecznego. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.